05.01
2018

Co to jest święto waluty?

Święto waluty to termin, którym potocznie określa się dzień świąteczny dla danego państwa, czyli dzień, kiedy nie pracują tam banki. Konsekwencją takiego święta jest znacznie mniejsza ilość transakcji realizowanych w walucie obowiązującej w tym kraju. Zwykle powoduje to opóźnienia w realizacji transakcji w tej walucie na całym rynku walutowym.

Opóźnienia wynikają z tego, że przelewy między różnymi bankami realizowane są z datą kolejnego dnia roboczego. Dotyczą więc nie tylko banków, ale też kantorów internetowych i wszelkich innych instytucji finansowych umożliwiających przelewy walutowe online.

Popularnym przykładem święta waluty jest Dzień Kolumba, obchodzony w drugi poniedziałek października w Stanach Zjednoczonych. Jest to ciekawy przypadek dnia świątecznego, ponieważ samo święto jest ruchome – w 2017 roku wypada w dniu 9 października. W Dzień Kolumba święto waluty dotyczy dolara amerykańskiego (USD) i transakcje z udziałem tej waluty mogą ulegać opóźnieniom.

Kalendarz świąt walut
Każdy kraj ma swój stały kalendarz dni świątecznych, zatem nie ma problemu z tym, aby z wyprzedzeniem dowiedzieć się, w które dni możemy się spodziewać opóźnienia w realizowaniu transakcji wymiany walut.

Poniżej prezentujemy kalendarz świąt dla najpopularniejszych walut: USD, CHF, GBP i EUR.


Informacje o świętach waluty podajemy zawsze na bieżąco w dziale Nowości z serwisu.

Zacznij korzystać z kantoru online i oszczędzaj

Szukasz szczegółów? 
Przejdź do działu Pomoc

Masz pytania? 
Zadzwoń 517 570 460