07.01
2017

Jak czytać tabelę kursów walut? Co oznacza kupno, a co sprzedaż?

Klienci Kantoria.com, zwłaszcza nowi lub wymieniający walutę tylko okazjonalnie, chętnie upewniają się u naszych doradców co do tego, który kurs powinni wziąć pod uwagę, chcąc wykonać swoją transakcję.


W anglojęzycznych tabelkach sprawa kupna / sprzedaży jest stosunkowo prosta. Kolumna we buy w tabelce oznacza kupujemy, czyli cenę, która obowiązuje, gdy kantor kupuje walutę od Klienta. Natomiast we sell - sprzedajemy to cena, po jakiej kantor sprzeda Klientowi walutę.


Polskie nazewnictwo bywa mylące: bezosobowe kupno i sprzedaż same w sobie nie mówią, kto sprzedaje, a kto kupuje. Osoby regularnie korzystające z kantorów wiedzą, do której strony transakcji odnoszą się te sformułowania, ale już np. turysta może się pomylić.


Wyjaśniamy: kupno odnosi się do kantoru, jego angielskim odpowiednikiem jest we buy. Kupno w tabelce polskiego kantoru oznacza, po ile kantor kupi od nas walutę. Natomiast kurs w kolumnie sprzedaż wskazuje, za ile kantor nam walutę sprzeda.Patrząc od strony Klienta: jeśli chcemy kupić w kantorze walutę obcą, np. euro, patrzymy na kurs, po jakim kantor deklaruje sprzedaż. Jeżeli posiadamy akurat euro i chcemy je wymienić na złotówki, obowiązuje nas kurs kupna, bo według tego przelicznika kantor je od nas kupi.


Podsumowując:
jeśli to my chcemy kupić walutę, interesuje nas kurs sprzedaży. Jeśli chcemy ją sprzedać, interesuje nas kurs kupna.

 


Zacznij korzystać z kantoru online i oszczędzaj

Szukasz szczegółów? 
Przejdź do działu Pomoc

Masz pytania? 
Zadzwoń 517 570 460