07.12
2016

Tabela kursów walut – 8 zasad uważnej wymiany

Tabela aktualnych kursów walut znajduje się w każdym kantorze. Jest to podstawowe źródło informacji o cenach walut dla potencjalnego Klienta, a także konieczny wymóg wobec działalności kantorowej. Jak wyglądać powinna wymiana w kantorze stacjonarnym dokładnie opisują Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2004 r. w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe.


Kurs, czyli przelicznik walutowy


Kantor może narzucić kursy sam, dodając do tzw. kursu średniego swoją marżę. Tutaj nie możemy mówić o manipulacji, zarzucać oszustwa czy, jak to się czasami mówi „zdzierstwa”. Mamy wolny rynek, jeśli Klient akceptuje kurs kantoru, nawet jeśli miałby być on wyższy od kursu we wszystkich innych okolicznych kantorach, sprawa jest jasna: jego decyzja. Nieuczciwi właściciele kantorów stosują jednak różne triki, które mogą zmylić Klientów i uśpić ich czujność, związane ze sposobem prezentacji kursów, rozmieszczeniem w tabeli, umiejscowieniem samej tabeli w lokalu w kantorze stacjonarnym czy wielkością zastosowanych cyfr.


Gdy jesteś turystą...

Sama tabela walut może być narzędziem nadużyć i manipulacji, a nieuwaga Klienta kantoru może stać się przyczyną kłopotów. Tak, jak to miało miejsce w przypadku turystki, która minionego lata sprzedała w nieuczciwym kantorze w Gdańsku dolary po kursie niemal o złotówkę niższym od spodziewanego.
 
Szczególną uwagę należy zachować podczas korzystania z kantoru w czasie zagranicznych podróży. Każdy kraj ma swoją kulturę i swoje prawo. Przykładowo w Czechach i w Szwecji kantory naliczają dodatkową prowizję poza kursem, lecz o tym fakcie zwykle informują drobnym drukiem gdzieś przy wejściu. Będąc za granicą, nie mamy pewności, czy taki zabieg jest legalny, czy nie. Nieuczciwy kantor najwięcej może ugrać i zarobić właśnie na nieświadomych, nieznających języka turystach.Jak nie dać się oszukać w kantorze?

8 spraw uważnej wymiany, o których należy pamiętać:


1. Zasady czytania tabeli kursów

Co oznacza „kupno”, a co „sprzedaż”? Zobacz artykuł.

2. Trik odwróconej tabeli
Zwyczajowo zawsze w pierwszej kolumnie z kursami powinien znajdować się kurs kupna, w drugiej – kurs sprzedaży. Celowa zamiana tej kolejności przez kantor, może wprowadzić Klienta w błąd.

3. Dwie różne tabele
Taka z lepszymi kursami, wyeksponowana przed lokalem kantoru, inna z faktycznie obowiązującymi (gorszymi) wewnątrz.

4. Nieaktualne, np. wczorajsze kursy podane w tabeli

Mogą być wynikiem niedopatrzenia obsługi lub awarii systemu wyświetlania elektronicznego, ale też celowego działania kantoru.

5. Czytelność tabeli
Kursy powinny być wyraźnie napisane czy wyświetlone, a sama tabela umieszczona w dobrze widocznym dla Klientów miejscu.

6. Dla jakiej ilości waluty obowiązuje kurs?

Niektóre kantory mogą pokazywać kursy dla hurtowych ilości, a przy okienku okazuje się, że nasza kwota, którą chcemy wymienić, nie jest hurtowa, w związku z czym obowiązuje nas wyższy kurs.

7. Sprawdzenie paragonu od razu

Wiele kantorów stosuje zasadę „Po odejściu od okienka reklamacji nie uwzględnia się”. Nawet jeśli za nami jest kolejka, dokładnie sprawdźmy rachunek jeszcze przy okienku wymiany. Kantor ma obowiązek wydać do każdej transakcji rachunek kupna sprzedaży wartości dewizowych, czyli paragon dla wymiany walut.

8. Samodzielne przeliczenie otrzymanej gotówki według deklarowanego kursu kantoru
To nic trudnego, kalkulator w telefonie ma dziś chyba każdy. Można też poprosić, aby osoba obsługująca naszą transakcję pokazała nam krok po kroku dokonywane wyliczenia.


Jako alternatywę wobec tradycyjnej wymiany polecamy oczywiście nasz kantor internetowy Kantoria.com.Autor: Anna Dawid
 

Zacznij korzystać z kantoru online i oszczędzaj

Szukasz szczegółów? 
Przejdź do działu Pomoc

Masz pytania? 
Zadzwoń 663 900 663